Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Reklámfelület
Tartalom
 
Fórum
Fórumok : A manysik nyomában : Vogulok, osztyákok Fórumok: 
Témaindító hozzászólás
Gandash

2007.08.27. 20:11 -

 

„A vogulok nyomorultak, betegek, halálra vannak ítélve. Mikor Oroszországban jártam, az a gondolatom támadt, hogy az egész ötezerfőnyi nemzetet Magyarországba kellene vezetni, egy faluban elférnek, valamelyik nagybirtok lakatlan pusztaságán.”

 

Illyés Gyula (Nyugat 1937/8)

Gandash Előzmény | 2007.08.27. 22:41 - #5

A manysi embertani típus: semmi köze a magyarsághoz


Gandash Előzmény | 2007.08.27. 22:38 - #4

Minden jel arra vall, hogy – a magyarok etnogenetikai őseivel szemben – a vogulok (manysik) alapvetően nomád életet éltek. Ennek oka nemcsak a hal- és vadállomány mozgásához való alkalmazkodás, illetve a gyűjtögetés volt. Kerezsi Ágnes írja:

 

„...az északi vidékeken ma is jellemző a réntartás, melyet feltehetőleg a XIII–XIV. században vettek át a nyenyecektől. A népköltészet tanúbizonysága szerint valamikor hatalmas réncsordákat tartottak, melyek száma részben a szocialista átalakulás következtében, részben a környezetszennyezés miatt mára erősen megcsappant. Az Ob alsó folyása és annak mellékfolyói mentén régebben ezerfős vagy annál is nagyobb nyájakat tartottak. A rénszarvastartás volt a gazdaság alapja. A réntartó családok nomadizáló életet folytattak, azaz az év során állandó észak–déli irányú mozgásban voltak. Ennek egyrészt a legelők folyamatos kimerülése volt az oka, másrészt, hogy meneküljenek a szúnyoginvázió elől. A délebbre fekvő téli szálláshelyről, ami a sok mocsár és láp miatt nyáron elviselhetetlenné válik, a nyáj megindul északra, a Jeges-tenger partvidékére vagy az Urál hegyhátaira, ahol az állandó széljárás elűzi a szúnyogokat. Ősszel ugyanezt a több száz kilométeres utat visszafelé kell megtenniük, a kontinens védettebb belseje felé. A nomadizáló családok télen három-hat naponta, nyáron két naponta változtatnak szálláshelyet.”


Gandash Előzmény | 2007.08.27. 22:18 - #3

Az észak-ázsiai mongolid ősnépek tanulmányozásához, „kultúrá”-juk értékelésé-hez ajánlott olvasmány:

 

Sten Bergman

Kamcsatka ősnépei, vadállatai és tűzhányói között

Franklin Társulat, Bp., é. n.


Gandash Előzmény | 2007.08.27. 22:00 - #2

„A vogulok, saját elnevezésükön manysik, Észak-nyugat Szibériában, az Ural hegység és az Ob folyó közötti hatalmas területen élnek. Önálló köztársasággal nem rendelkeznek, tágabb hazájuk egy több mint öt magyarországnyi terület, a Hanti-Manysi Autonóm Körzet, melynek őslakosai ... a manysik és a hantik (osztjákok). A terület a tajga övezetébe esik, kb. egyharmadát erdő borítja, a többi részen lápok, mocsarak terülnek el, és rendkívül sok folyó kanyarog az erdőkön, mocsarakon át. A terület fővárosa Hanti-Manszijszk, egy mindössze hetven éve alapított, de az utóbbi évtizedben lendületesen fejlődő városka.

A manysik lélekszáma mindössze 6-8 ezerre tehető, de ennek is mindössze 30-40 százaléka, tehát csak 2-3 ezren beszélik saját anyanyelvüket. A körzetben az elmúlt ötven év alatt az olajkitermelésnek köszönhetően megtízszereződött a lakosság, elsősorban orosz munkások települtek ide. Mára az őslakosok aránya saját szülőföldjükön alig éri el a két százalékot. A manysik több mint négyszáz éve állnak kapcsolatban az oroszokkal, de azok kultúrája csak kicsiny hatással volt rájuk. Egészen a közelmúltig – a kommunista üldözések ellenére – megtartották sámánisztikus vallásukat, átvéve persze néhány elemet a pravoszláv vallásból is. Az utóbbi évtizedek iparosítása, elsősorban az olajkitermelés hatására azonban olyan nagymértékű természetpusztulás következett be, oly sok erdő, legelő és folyó pusztult el, hogy a terület nagy részén a manysik mára képtelenek hagyományos életmódjuk folytatására. Ez a kicsi nép, amely évezredek óta halászatból és rénszarvastartásból él, napjainkra elvesztette területének legnagyobb részét, így hagyományos életformájuk ma már csak a fővárostól több száz kilométerre északra, az apró falvakban él tovább.

... Embertanilag ... elég távol állnak a magyaroktól.

Az óriási távolságok és az utak hiánya igencsak megnehezítik a közlekedést Manysi-földön. A fővárosig még van repülőjárat, onnan azonban kisebb-nagyobb folyókon, kisebb-nagyobb hajókkal és ladikokkal, majd egészen kicsi repülőgépekkel értem el az erdei tábort. Télen, amely ott az év nyolc hónapját teszi ki – ha nem lenne ellenemre a gyakran 50 fokos hideg – könnyebben haladhattam volna rénszarvas húzta szánokon. Ilyenkor azonban a vízi út a legbiztosabb, mert a helyi járatnak számító kisrepülőgépek – melyek két, gyakran egymástól több száz kilométerre lévő nagyobb falut kötnek össze – sokszor több napot is késnek.

Öt nap alatt, 5000 kilométert magam mögött hagyva érkeztem meg a vogulul „Kicsiny városkának” nevezett táborba, melynek sátrai egy néhány faházból álló falu, Jászunt melletti fenyőerdőben álltak. Itt közel harminc, különböző életkorú és a legkülönbözőbb nemzetiségű (manysi, hanti, zürjén, nyenyec, enyec, evenki és gnanaszán) gyermek gyűlt össze, hogy többek között magyarul tanuljon, magyar népdalokat is énekeljen, megismerjen néhány ősi kézműves mesterséget, és közelebb férkőzzön a manysi kultúrához. A közös nyelv természetesen az orosz volt, hiszen ezek a gyerekek mind orosz nyelvű iskolába járnak. A legtöbb családban csak az idősek beszélik anyanyelvüket, így gyakori, hogy a csak vogulul beszélő nagyszülők nem értenek szót unokáikkal.

Ezen a vidéken csak néhány évtizede tartanak juhot, így nem ismerik a nemezkészítés mesterségét, a gyerekek mégis olyan nagy lelkesedéssel és türelemmel készítették a nemezlabdákat, a kicsiny nemeztakarókat, mintha születésüktől ezt csinálnák.

Tábori szállásul a manysik hagyományos nyári sátra, az ú.n. csum szolgált. Valaha ezt zsíros hallében főzve puhított nyírkéreggel fedték, ma már ponyva véd a nyáron gyakori esők ellen.

Egy hét után nehéz szívvel hagytam ott a tábort, de csábított, hogy felkereshetek néhány eldugott falut, ahol az emberek úgy élnek, ahogy több ezer éve mindig is éltek. Halásznak, vadásznak, rénszarvast tartanak, és mindent maguk készítenek, amire szükségük van: házat, sátrat, edényeket, ruházatot, eledelt.

Legnagyobb élményem Sikurijához kötődik. Ebbe a néhány család által lakott falucskába is lélekvesztőn mentem. A falusiak úgy fogadtak, mint messziről jött régi ismerőst. Amikor elmondtam, hogy magyar vagyok, mindjárt rokonságunkról beszéltek és vogulul szóltak hozzám. A fényképezést olyan örömmel fogadták, hogy csaknem a teljes falu összeállt egy csoportkép miatt. A falu legtekintélyesebb embere az idős áldozópap, kinek édesapja még sámán volt, maga facsónakokat készít. Felesége a kéregedény- és kéregbölcső-készítés, s a bundavarrás mestere.

Házuk előtti kis vaskályhán sült a cirbolyafenyő toboza, ennek magja különlegesen finom csemege. Alapvető táplálékuk a rénszarvasok húsa, és a sokféle hal. Mivel az áfonyán és a krumplin kívül szinte semmilyen növény nem terem ezen az éghajlaton, nyers halból fedezik vitaminszükségletüket. Úgy tartják, egy étel annál ízletesebb, minél zsírosabb, így a forró leves mellé tálban kínálják a zsírt.

... A halotthoz rendszeresen kijárnak, a sírnál főznek, esznek, isznak, az ételekből, italokból pedig – a sír egy kicsiny nyílásán át – a halottnak is adnak. Ezért a temetőben lépten-nyomon asztalkákba, székekbe, teáskannákba botlani. Sírjelként egy fenyőfára kötözött rénszarvaskoponya és agancs szolgál.

 

A hagyományos életmódot folytató urali ember mindent összefüggésben lát: az égi, a földi és a föld alatti világot, a múltat, a jelent és a jövőt, az erdőt, a folyót és annak állatait ... Életük nagy részét vándorlással töltik ég és föld között. Szánuk nyoma csak rövid ideig látszik a tundrán. Ügyelnek rá, hogy amíg látszanak a nyomaik, szépek legyenek, hogy az utánuk jövők jó szívvel gondoljanak rájuk.”

 

Árvai Anikó–Vetró Mihály


Gandash Előzmény | 2007.08.27. 20:11 - #1

 

„A vogulok nyomorultak, betegek, halálra vannak ítélve. Mikor Oroszországban jártam, az a gondolatom támadt, hogy az egész ötezerfőnyi nemzetet Magyarországba kellene vezetni, egy faluban elférnek, valamelyik nagybirtok lakatlan pusztaságán.”

 

Illyés Gyula (Nyugat 1937/8)


[5-1]

 
Linkgyűjtemény
 
G-Mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Számláló
Indulás: 2006-09-23
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?