Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Reklámfelület
Tartalom
 
Fórum
Fórumok : Finnugrista történészek csúsztatásai, hazudozásai : A "finnugor" elnevezés létjogosultságáról Fórumok: 
Témaindító hozzászólás
Gandash

2007.08.27. 12:52 -

Egy kényszeredett terminus technicusról

Gandash Előzmény | 2007.08.27. 12:56 - #3

Zsirai Miklós

Finnugor rokonságunk

MTA, Bp., 1937, 144. o.

 

 

„...az ugor népnevezet magyart-vogult-osztyákot összefoglaló értelemben csakugyan nyilvánvaló tudós műszó, mert a legcsekélyebb bizonyítékunk sincs arra, hogy a vele jelölt népek hajdani együttélésük idején ismerték volna, vagy akár a szomszédaik akkoriban reájuk alkalmazták volna.”

 

 

 

Ezzel a kijelentéssel már csak az az „aprócska” gond adódik, hogy magára a magyarok, manysik és hantik együttélésére sincs bizonyíték.

 

De hát ez – ismerve a finnugrisztika eszköztárát és módszereit – már igazán csekélység...


Gandash Előzmény | 2007.08.27. 12:53 - #2

Götz László

Keleten kél a Nap

Püski, Bp., 1994, 277–280. o.

 

 

Néhány szó az ugor népnév színeváltozásáról

                   

Bizony, ennek az ugor névnek külön története van. Minden jel arra vall, hogy a vogulok, osztjákok azért kapták az ugor nevet, amely az oroszországi hun-bolgár, onogur-bolgár vagy bolgár-török népek megnevezésére szolgált, hogy így könnyebben be lehessen csempészni a köztudatba kizárólagos finnugor eredetünk tézisét. Hangsúlyozzuk, ez nem egyszerű gyanú, hanem Hunfalvy és iskolája tudományos publikációiban pontról pontra nyomon követhető megállapítás. Hunfalvyék lépésről lépésre lopták bele az ugor nevet a finn nyelv-családba. Eleinte úgy érveltek, hogy ezek az ugorok – akik alatt akkor még elsősorban a törökös kapcsolatú onogur-hunugur, ogur-ugor magyarokat értették (vö. a magyarok Ungar, hungar és ugri neveivel!) – mintegy nyelvi összekötő kapcsot képeznek a finn vagy urali és a török vagy altáji nyelvek között, az Ural–altáji nyelvcsalád nagyobb keretein belül. Ebben az időben még kifejezetten az ugorok közé számították Jordanes hun-ugurjait és Theophylaktos európai álavarjait is, akik­nek igazi neve Theophylaktos szerint – ogor vagy ugor volt. (Hun­falvy: Magyarország ethnographiája, 41. par.) Ez az álláspont természe­tesen azok számára is teljes mértékben elfogadható volt, akik nem kizáró­lag az uráli népek között keresték a magyarság eredetét, valamint nyel­vünk rokonságát, mert mint előbb Fiók Károlynál is láthattuk, a magyar nyelv szoros finn vagy uráli kapcsolatait a komoly kutatók közül senki sem tagadta, hanem éppen ebben az ugor-magyar nyelvcsoportban lát­ták az altáji-török és az uráli-finn nyelvek közötti összekötő láncszemet.

 

A következő fokozatban az ugor nyelvek mindinkább az urali–finn nyelvcsalád felé tolódtak el, főleg „legközelebbi nyelvrokon”-aink, a vo­gulok és osztjákok nyelvei alapján. Ugyanakkor a valódi ugor, azaz a hunugor, onogur, ogur népek lassanként kimaradoztak az „ugor nyelvek” fogalmából, és e kifejezéssel már csak a vogult, osztjákot és a magyart kezdték jelölni.

 

Végül – miután ez utóbbi nyelvekre az ugor megnevezés már általá­nossá és megszokottá vált – megkezdődött az altáji nyelvek fokozatos el­távolodása az uráli nyelvektől, mígnem eljutottunk a finnugrisztika mai álláspontjáig: az uráli és az altáji nyelvek rokonsága ugyan állítólag „nem bizonyítható”, de az uráli nyelvek egyik ágát máig is minden kétséget kizá­róan hunugur-onogur-bolgár-török népeket jelölő ugor néven nevezik.

 

Az ugor név valóságos történelmi jelentésére vonatkozólag utalunk Munkácsi Bernát Az ugor népnevezet eredete című értekezésére, ahol az összes eltérő forrásadatot összegyűjtötte. Ő is arra a következtetésre jutott, hogy az ugor vagy ogur népnév és változatai az egykorú for­rásokban minden esetben altáji, törökös népeket jelölnek.

 

Az ugor kérdésnek azonban van egy másik oldala is.

 

Thúry cikkének ismertetésekor már érintettük ezt a témát, amely egyúttal kitűnő példája a kizárólagos finnugor szemlélet jellegzetes bizo­nyítási módszereinek is.

 

A Nesztor-krónikában [Poveszty vremennüh let – Gandash], majd más orosz évkönyvekben többször elő­fordul a Jögra, Jugra, Jugria kifejezés, egy, a magas északon, vala­hol a Fehér-tenger és az Ob alsó folyása közötti térségben fekvő terület elnevezéseként. Majd a XVI. század első felében Herberstein báró, I. Fer­dinánd moszkvai követe „hallotta” Moszkvában, hogy a magyarok Jugriából vándoroltak Pannóniába. Ezt az adatot használta fel annak idején Schlözer a magyarok északi, finn-vogul származásának kimondá­sára. Azt állította, hogy a Jugra név azonos a magyarok külföldön elter­jedt hungar, Ungar, ungri, vengre nevével. Később követői, Zeuss, Büdinger, Rössler és Dümmler is szorgalmasan érveltek ezzel az egyeztetéssel. Tőlük került át Hunfalvy kelléktárába, és idővel egyik leg­kedvesebb vesszőparipájává vált. Nem is csodálkozhatunk ezen, mert amennyiben bizonyítható lett volna, ez lenne az egyetlen, legalább a kö­zépkorig visszavezethető forrásadat a magyarok északi származására. Amint azonban már Thúry egyértelműen kimutatta, a két kifejezésnek semmi köze sincs egymáshoz (l. fent). Ez azonban nem gátolta meg a finnugor szemléletű magyar történelem- és nyelvkutatást abban, hogy Zsirain keresztül egészen napjainkig (Hajdú Péter) újra elő ne ráncigálja ezt a Schlözer-féle ötletet.

 

Felettébb tanulságos ezt a görcsös igyekezetet és energiapazarlást, amelyet a teljesen valószínűtlen ugorJugra egyeztetésre fordítottak – és fordítanak – az olyasféle könnyed kézlegyintésekkel összehasonlíta­ni, amelyekkel történettudományunk például a Thúry által összegyűjtött harminchét VI. és XIII. század közötti forrást félresöpri, melyek mind hu­noknak nevezik az avarokat (A székelyek eredete). Annak ellenére, hogy az újabb külföldi kutatások idestova már 30 éve megállapították, hogy az avarok az Eftalita-hun Birodalomból származtak, tehát nagyon is sok kö­zük volt a hunokhoz – nem is beszélve egyik törzsük khunni, azaz hun nevéről.

 

Végezetül ismét hangsúlyozzuk: a vogulok, osztjákok ugor elneve­zése teljesen önkényes, félrevezető, sőt egyenesen hamisnak mondható terminológia.

 

Nagy Géza sem fogadta el a szkíták, szarmaták és egyéb steppei né­pek irániságának tézisét, de sok egyebet sem a korabeli indogermanisz­tika, illetve a Hunfalvy-iskola feltevéseiből. Több dolgozatában például László Gyula „kettős honfoglalás” tételének pontos előképét találjuk, ter­mészetesen László Gyula régészeti alátámasztásai nélkül, amelyekről Nagy annak idején még nem tudhatott (A magyarság őskora; A honfogla­lók). Maga Lászó Gyula is elismeréssel adózik Nagy éleslátásának: ismé­telten kiemeli, hogy Nagy Géza vetette fel először ezt a gondolatot.

 

Egyértelműen állást foglal Nagy a hunok, avarok és a magyarok szo­ros történelmi és etnikai kapcsolatai mellett is. Honfoglaló őseink című cikkében rámutat arra, hogy a Stephanus Byzantinus által a 4. század vé­gén feljegyzett hun szó, vatni, amely ’pusztaság’-ot jelent, megegye­zik a magyar vadon szóval. Ugyanígy Jordanes Hunnivar szava nem a Dnyeper hun neve, mint többen állítják, hanem a szövegből világosan ki­vehetően a hunok egyik erődített helyét jelenti, tehát azonosítható a ma­gyar vár szóval.

 

Igen fontos Nagy Géza Jordanes-elemzése is, a hunok utódainak Atti­la utáni neveiről. Jordanes szerint a hunok két részre szakadtak: a kutziagir vagy ultziagir és a szabír népre. A szabírokat azután töb­bé nem említi, hanem helyettük a hunugur népről kezd beszélni. Ebből nyilvánvaló, hogy a szabir és a hunugur ugyanezt a népet jelölő szinonim nevek, éppúgy, mint az előbbi kutziagir és ultziagir megne­vezések is azok – állapítja meg Nagy. Jordanes szerint ezek a hunugurok szállították az északi vidék becses prémjeit a bizánciaknak. (Vö. a 264. oldalon mondottakkal).

 

Ehhez a hunugur népnévhez magunknak is lenne megjegyezniva­lónk. A hunugur név ugyanis a későbbi forrásokban főleg onogur vagy unugur alakban jelentkezik. Nyelvtudományunk megállapítása szerint viszont külföldön használatos hungar, Ungar nevünk az ono­gur népnévből származik, s – ezt mindig hangsúlyozottan hozzáteszik ­– „az égvilágon semmi köze sincs a hunok nevéhez”.

Nos, tekintve az onogur, unugur és hunugur nevek ugyanazon Pontusz–Kaukázus-vidéki népcsoportra alkalmazott váltakozó előfordu­lásait az egykorú forrásokban, valamint azt a körülményt, hogy Jordanesen kívül a bizánci írók is mind az onogurokat, mind a szabírokat ismételten kifejezetten hunoknak nevezik (pl. így: onogur-hunok vagy szabír-hunok), másrészt pedig a hunokat gyakran unni vagy ounnoi névvel illetik (azaz h nélkül!), bizony édeskevés tárgyi alapot látunk er­re a kategorikus megkülönböztetésre. Annál kevésbé, mert Bíborbanszü­letett Konstantin ráadásul a magyarokat egyenesen szabíroknak nevezi.


Gandash Előzmény | 2007.08.27. 12:52 - #1

Egy kényszeredett terminus technicusról


[3-1]

 
Linkgyűjtemény
 
G-Mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Számláló
Indulás: 2006-09-23
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?